Úvod » Reference » Moravskoslezský kraj » Ostrava Mariánské Hory – kostel Panny Marie Královny

 Ostrava Mariánské Hory – kostel Panny Marie Královny

V kostele Panny Marie Královny v Ostravě Mariánských Horách jsme v roce 2011 vyčistili a ošetřili pláště třem ocelolitinovým zvonům, ulitým ve Vítkovických železárnách v roku 1917 a vyměnili jejich technické vybavení a elektrické pohony za nové vybavení a pohony. Největší zvon o hmotnosti 830 kg s výrobním číslem 13 a prostřední zvon s výrobním číslem 11 jsme zavěsili na okované dubové hlavy. Nejmenší zvon o hmotnosti 220 kg s výrobním číslem 14 jsme zavěsili na rekonstruovaný ocelový závěs z důvodu zachování původní identity celku. Klasická srdce zvonů jsou opatřená na pěstích bronzovými úderníky. Zvonění jsme zprovoznili systémem pohonu s lineárními motory. Zvonovou nýtovanou vítkovickou ocelovou stolici jsme opravili a očistili, včetně antikorozní úpravy.

Velký a prostřední zvon mají identický datační nápis, Vítkovice mě ulily ve válečných letech 1917. WITKOVITZ GEGOSSEN IM KRIEGSJAHRE – 1917 a výrobní číslo № 13 a № 11, liší Třetí nejmenší ocelový zvon zavěšený v horní pozici nástavby zvonové stolice má pod čepcem nápis: Slévárna Vítkovice, Železárny 1917 výrobní číslo 14. GUSSTAHLFABRIK WITKOWITZ EISENWERK 1917 a výrobní číslo № 14. Za slévárnou Vítkovice je nápis železárny, protože slévárna byla v té době podřízená železárnám.

Výroba ocelových zvonů ve Vítkovických železárnách byla zahájena v roce 1917 a výrobní čísla na zvonech č. 11, č. 13 a č. 14 potvrzují, že zvony pro kostel Panny Marie Královny byly ulité ve Vítkovických železárnách při zahájení výroby. Výrobu ocelových zvonů si vynutila situace velké ztráty značného procenta bronzových zvonů zrekvírovaných k válečným účelům v letech 1915 až 1917. Hodnota ocelových zvonů v kostele Panny Marie Královny v Ostravě Mariánských horách je vyvážená výrobními čísly v první patnáctce začátku Vítkovické výroby zvonů, která určuje jejich hodnotu a význam k době a pořadí ulití místní slévárnou ve Vítkovicích.
 

 

Máte zájem o naše služby nebo dotaz?
Neváhejte nás kontaktovat:

 

ZPĚT NA PŘEHLED REFERENCÍ ZE STEJNÉHO KRAJE

ZPĚT NA PŘEHLED VŠECH REFERENCÍ